Zelený most

Zelený most mezi školou a praxí

Přečerpávací elektrárna Dalešice

Dne 13. května.2013 navštívili třídy 1C, 2B a 1A ze SOŠ a SOU Hradec Králové přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice. Postavena byla v letech 1970 - 1978 na řece Jihlavě. Přečerpávací vodní elektrárna se nachází pod nejvyšší sypanou hrází ve střední Evropě.
 
PVE Dalešice jsou druhou nejvýkonnější vodní elektrárnou v České republice s výkonem 112,5 MW (reverzní Francisova turbína), na plný výkon je schopna najet za pouhých 50 sekund. Žáci si prohlédli její výrobní prostory i podzemí hráz. Elektrárna byla postavena v souvislosti s výstavbou nedaleké Jaderné elektrárny Dukovany. Nepostradatelnou součástí PVE Dalešice jsou nádrž v Dalešicích s objemem 127 mil. m3, vyrovnávací nádrž Mohelno a průtočná vodní elektrárna Mohelno.
 
Nádrž se využívá také pro rekreaci turistů a zlepšení průtoku v řece Jihlavě v období sucha. Především však zajišťuje technologickou vodu pro Jadernou elektrárnu Dukovany, dlouhodobě vyrovnává průtok řeky Jihlavy, vytváří spád a užitečný obsah pro práci v samotné elektrárně, zároveň přispívá ke zkvalitnění vody a zabraňování hromadění nečistot a odpadních vod z jaderné elektrárny.
 
text a foto: Mgr. Ondřej Jung, SOŠ a SOU Hradec Králové

Fotogalerie: